Péče o pokožku v letních měsících

Péče o pokožku v letních měsících

25. 5. 2022

Co naše pokožka v létě postrádá a jak jí to dopřát?

Letní měsíce jsou pro naši pokožku náročnou zkouškou, kterou bychom nikdy neměli podcenit. Ať se zrovna nacházíte na slunné dovolené v tropických oblastech nebo objevujete krásu přírody, slunce je vždy silnější, než se zdá. S tím přichází rizika, která stojí za naši pozornost a která mohou ovlivnit kondici i funkci naší pokožky.

Vedle vnější ochrany pokožky bychom proto neměli podceňovat ani tu vnitřní. Zdravá pokožka totiž chrání naše tělo před mechanickým poškozením, škodlivými látkami, invazí mikroorganismů a zářením. Je také nezbytnou součástí imunitního systému a je velmi důležitá pro naši psychiku a v neposlední řadě pro naši fyzickou přitažlivost. Než se tedy dostaneme k tomu, co můžeme naší pokožce dopřát pomocí kosmetických produktů a přírodních krémů, neměli bychom opomenout to, jaké jídlo jíme, či jaké vitamíny užíváme. Vzájemné propojení vhodně zvolené kosmetiky a vyvážené stravy doplněné o důležité výživové složky, podporuje vznik pevného vztahu mezi naší kondicí a zdravotním stavem. Pojďme tedy hlouběji zabřednout do toho, na co bychom neměli při krásných slunných dnech, kdy se slunce opírá o naši citlivou pokožku zapomínat!

Nejdříve se pojďme zaměřit na živiny. Náš důraz by měl být kladen na vitamíny, karotenoidy a polynenasycené mastné kyseliny. Vědecky je totiž prokázáno, že dostatek těchto živin poskytuje ochranu před ultrafialovým zářením, jehož hlavním zdrojem je slunce. Tyto živiny byly také prokázány jako prospěšné pro vznik imunitních buněk, jejichž tvorba nám pomáhá chránit naši pokožku před sluncem. Neznamená to však, že nemusíme používat ochranné opalovací krémy. Ty naši pokožku chrání mnohem výrazněji. Znamená to pouze, že pro kompletně zdravou pleť nesmíme opomíjet i naše stravování.

A kde tyto živiny hledat? Pojďme na to tedy postupně – vitamíny, karotenoidy a polynenasycené mastné kyseliny. 

Vitamíny, které chrání pokožku před slunečním zářením a zároveň jsou přírodními antioxidanty jsou vitamíny E a C. Nejlépe fungují, když jsou nakombinovány. Vitamín E je k dostání v podobě přírodního doplňku stravy a objevuje se v ořeších, másle, mléce, rostlinných olejích nebo také v avokádu. Vitamín C patří mezi nejdůležitější vitamíny v našem těle. Největší množství je ho v citrusových plodech, kiwi, černém rybízu, paprice ale i v šípku.

Karotenoidy jsou přírodní antioxidanty a neměli bychom jim zapomínat věnovat pozornost. Jsou také velmi důležité jako prevence očních poruch i proti výskytu rakoviny. Objevují se v ovoci a zelenině, např. v rajčatech, hlávkovém salátu, v pomerančích, meruňkách, ale i v mrkni a v dýni.

Poslední velmi výrazná složka živin jsou polynenasycené mastné kyseliny. Řadí se mezi zdravé tuky a objevují se především v tučných mořských rybách (losos, treska), olivovém i řepkovém oleji, vlašských ořechách ale i v mnoha mléčných výrobcích a v masu.

Teď se pojďme podívat na druhou část ochrany naší pokožky, tedy na to, jaké výživové krémy je vhodné používat v letních měsících a při vystavování naší pokožky slunci. Svou pozornost věnujte takovým produktům, které jsou lehké a hydratační. Z řady kosmetických produktů Biotra to může být například Minerální hydratační denní krém. Aby byla pokožka hydratovaná a pružná, měli bychom jí dopřát patřičnou péči pomocí regeneračních hydratačních masek s koncentrací aktivních složek – Čisticí maska. Po slunném dni také věnujte pokožce zklidňující koupel s mýdlem Orange Blossom, které je bohaté na minerály z Mrtvého moře a již zmiňovaný vitamín E. A jak pokožce dodat energii, vitamíny i vyživující oleje najednou? Využijte k tomu oblíbený Energizing Body Splash, který je mimo všechny jmenované složky bohatý také na proteiny a zklidňující složky Aloe vera.

Udělejte krok vpřed a nezapomínejte na vnitřní i vnější ochranu vaší pokožky. Dostatek živin vám nejen pomůže v péči o vaši pokožku ale i v zdravém životním stylu, a to se vyplatí!